Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

Friday, 9.09.2011, 21:44

Bir pc de çift hardisk çalıştırmak ??

benim çift hardiskim var dolayisiylede çift işletim yüklü
ama ben anakarta her ikiside takılıyken pc yi başlattıgımda, siyah ekranda hangi anakartı (işletim sistemini)
seçeceğimi kendim belirlemek istiyorum
fakat

Camper leri ve data veri kablolarını değiştiğim halde bile sistem açılırken bana seçenk sunmuyor
sadece tek hardisk varmış gibi sadece birisi açılıyor.
oysaki şuan iki hardis takılı ve ben seçenkelrin gelmesini ve hangi işletim sistemine girmem gerektiğini kendim seçmek istiyorum bunu bilen varsa nasıl yapmam gerektiğini söyleyebilirmi
bi türlü çözemedim ??

• "Masum Masum" bir kadın

• Özel mesaj gönder

2

Friday, 9.09.2011, 21:48

http://www.donanimhaber.com/

pc'den cok iyi anlayan siz cevabi bilmiyorsaniz link verdigim siteye gidip yardim arayabilir yada uzman birisine gostererek yardim alabilirsiniz
bu sitede yardim konulari cogunlukla Flatcast ilgilidir, bu konuda sorunuz varsa yardimci olalim..

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

3

Friday, 9.09.2011, 22:02

varsa nasıl yapmam gerektiğini söyleyebilirmi
bi türlü çözemedim ??

Iyi iyide... :fd:
siz kendiniz burada, bu konular hakkinda yardim verebilirim demissiniz ve bu konuyu baska bir forumdan alinti yaparak paylasmissiniz: Fdisk atmak resimli
Simdi kendi sorununuzu cözememissiniz. Biraz celiskili degil mi bu? :himmmm:

4

Friday, 9.09.2011, 22:29

http://www.donanimhaber.com/

buyur işte biride link vermiş bana
:)
siz o forumları bilmezken ben biliyodum
bana link vermeyin
ayrıca demişsinki burası radyo forumu diye
iyide bu bölüm niye var süs olsun diyemi
ozaman kaldırın gitsin millet boşa heveslenmesin bari
soru sorsam cevap gelir diye
komiksiniz sadece başka bişey değil

5

Friday, 9.09.2011, 22:43

Bir Pc'de Benim Bildiğim Tek Anakart Olur İkincisi Nasıl Oluyor Bilmiyorum Ama
Kurduğunuz İşletim Sistemini Nasıl Kurduğunuz Önemli Tam Olarak Nasıl Kuruyorsunuz Daha Doğrusu
Sıralamasını Nasıl Yapıyorsunuz

Sırasıyla
w7
xp
2008 server
2003 server
vindows 98
Tam Olarak Sıralamanız Nasıl.?

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

6

Friday, 9.09.2011, 22:47

çünkü anlattığım bütün işlemlerin hepsini biliyorum

@Babush, üye zaten sorunun cevabini biliyormus... bosuna zahmet etmeyelim :fd:

7

Friday, 9.09.2011, 22:56

çünkü anlattığım bütün işlemlerin hepsini biliyorum

iyi okumamışsınız ben Fdisk i biliyorum dedim siz o linki verince iyi okuyun cevabımı :thumbup:

Kurduğunuz İşletim Sistemini Nasıl Kurduğunuz Önemli Tam Olarak Nasıl Kuruyorsunuz Daha Doğrusu
Sıralamasını Nasıl Yapıyorsunuz

Sırasıyla
w7
xp
2008 server
2003 server
vindows 98
Tam Olarak Sıralamanız Nasıl.?

hangi işletim sistemini kurarsanız kurun o farketmez
önemli olan şu
benim anlamak istediğimi sanırım yanlış anladınız
birdaha açıklayim

bir kasaya iki hardisk takılı
ve iki hardiksin birine xp birinede vista yüklü
pc yi açtıgım zaman siyah ekran geldiğinde bana hangi hardiski seçmem gerektiğine dair iki bölüm gelir yani iki hardisk takılı oldugu için
o mesaj gelir sizde oklarla hangi hardike girmek ve o işletim sistemiyle çalışmak istiyorsanız onu seçer ve enterler siniz
ama şuanki yaptıgımda bu sistem olmuyor
yani iki hardisk bağlı ama sadece birini görüyor
digerinin çıkarırsam ancak diger hardikse geçebiliyorum
bunu camper ayarlarınla yapabiliyodum daha önce ama camperleri nereye taktıysam bir türlü iki hardisk ide aynı anda gösteremedim

anlatmak sormak istediğim bu umarım busefer anlatabilmişimdir

8

Friday, 9.09.2011, 23:02

ah bide anlatabilsem
çift anakart demedimki ben
tek anakarta birden fazla hardisk takıp iki hardisk veya yer varsa üç hardiks takabilirsin
önemli olan bunları aynı anda pc yi açtıgında seçenekler gelir hangi hardiske girmek istiyosun diye
bu mumkun yani
yoksa zaten bir kasada çift anakart kullanamzsınki
ne yer musade eder nede power supply
benim anlatmak istediğim farklı

9

Friday, 9.09.2011, 23:09

İşte Sorun Orada Zaten
Kurduğunuz İşletim Sistemini Sırasıyla
Daha Doğrusu Eski Sürümden Yeni Sürüme Göre Kurduğunuz Zaman Sorununuz Büyük İhtimal Hallolmuş Olacaktır
Yani Sizin Dediğiniz Gibi Farzedelim Önce Xp Daha Sonra Wista Kurmanız Gerekli

Bu Arada Resime Bakınca Bende Kaç Hd Var Yada Kaç Hd Kullanıyorum Farkına Varabilirsiniz Diye Düşünüyorum
Ve Ben Sorunsuz Bir Şekilde Kullanıyorum :whistling:

NaPaLM

Orta Düzey

• "NaPaLM" bir erkek

• Özel mesaj gönder

10

Friday, 9.09.2011, 23:15

bön bön yaziya bakiyorum :D
biri bana bilgisayarda "camper" ne oldugunu aciklasin :)
benim bildigim camper bilgisayarla tamamen alakasiz bir$ey!!!

yoksa jumper mi denicektide bile bile pes pesine camper diye yazildi :)

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

11

Friday, 9.09.2011, 23:17

Jumper tabii ki dogru yazilisi, telafuzu Camper oldugu icin öyle yazmis olmali üyemiz...
Ingilizce veya orjinal terimlerini bilmeyebilir PC ile alakali (bu arada PC = Personal Computer), herkes herseyi bilmek zorunda degil, herkesin uzmanlik alani farkli dimi Napalm ^^

@Napalm
Sizin sorunuzun cevabi bu:

Alıntı

jumper (Bilgisayar Terimi)
atlama kablosu (türkce)
JUMPER Anlamı Nedir ? JUMPER (Bilgisayar Terimi)
Bir elektrik devresini kapamaya yarayan metal köprüdür. Jumper'lar kullanıldıkları devrenin çalışma şartlarını belirler. Genellikle harddisk ve anakartlarda kullanılır.

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "MeRaL" (9.09.2011, 23:36)

12

Friday, 9.09.2011, 23:19

Daha Doğrusu Eski Sürümden Yeni Sürüme Göre Kurduğunuz Zaman Sorununuz Büyük İhtimal Hallolmuş Olacaktır
Yani Sizin Dediğiniz Gibi Farzedelim Önce Xp Daha Sonra Wista Kurmanız Gerekli

yine anlatamadım

bak şimdi

senin dediğin şöyle doğru çift hardiks takılı oldugu zaman pc yi hangi hardiskle açarsan aç
içine girdiğinde zaten diger hardiskide görürsün
sorun burda değil ben zaten açıldıgında ikisinide görebiliyorum

anlatmak istediğimi birdaha anlatiyim

iki hardiskim var

ve ikiside bir anakarta bağlı

şimdi, bilgisayarımın power tuşuna bastığımda pc açılırken siyah ekran yani eski bildiğimiz (bios) ekranı gelir
yani bilgisayarın verileri okuma ekranıdır bu
ve bu siyah ekran geldiğinde 30 saniyelik bir durakama olur bunun nedeni
eger iki hardiskiniz varsa ve o hardislerden hangisini oklala seçip içine girmek ve o işletim sistemini kullanmak istiyorsanız bunu oklarla seçip
enterlersinizki istdiğiniz ve iki hardiksde farklı farklı yüklenmiş işletim sizteminin birine girebilseiniz diyedir

işte ben bunu siyah ekranda yapamıyorum iki hardiskim takılı oldugu halde siyah ekranda bana seçenek gelmesi gerekirken
sadece bir hardisk varmış gibi hiçbir seçenek gelmeden
direk xp yüklü hardiski açıyor vista yüklüyü açmıyor

fakat pc açılınca hardiskimini ikisinide göremiyorum ama şu var pc hangi hardiskle açıldıysa diyelimki
xp yüklü hardiskiniz açıldı
visatı kullanamıyorsunuz oysaki ben ilk başta bubu seçebilmem lazım

yani işletim sisteminin xp önce vista sonra kurulmasiyle bir alakası yok

senin hardiskin bikaç partlara bölünmüş sadece resimden anladığım kadariyle oysa benimki bölünmüş hardisk değil
ayrı ayrı iki hardisk ve her birinde farklı işletim sistemi yüklü

uzun oldu biraz:)

13

Friday, 9.09.2011, 23:37

Pc Konusunda Oldukça Tecrübeli Biliyordum Sizi Resimde İki Hd Var Biri 250gb Biri 500gb Neyse Konumuza Dönelim Biz

senin dediğin şöyle doğru çift hardiks takılı oldugu zaman pc yi hangi hardiskle açarsan aç
içine girdiğinde zaten diger hardiskide görürsün
sorun burda değil ben zaten açıldıgında ikisinide görebiliyorum

Ben Anlatıyorum Fakat Siz Anlamamak İçin Elinizden Geleni Yapıyorsunuz Malesef
Söylediğim Yöntemle Sorununuzu Çözmüş Olacaksınız Yüksek İhtimal Pc Açılışta Size Wista İlemi Açılsın Yoksa Xp İlemi Açılsın Diye Soracaktır
Ve Açıldığındada Yine Aynı İki Hd'de Görebilmeye Devam Edeceksiniz

şimdi, bilgisayarımın power tuşuna bastığımda pc açılırken siyah ekran yani eski bildiğimiz (bios) ekranı gelir
yani bilgisayarın verileri okuma ekranıdır bu
ve bu siyah ekran geldiğinde 30 saniyelik bir durakama olur bunun nedeni
eger iki hardiskiniz varsa ve o hardislerden hangisini oklala seçip içine girmek ve o işletim sistemini kullanmak istiyorsanız bunu oklarla seçip
enterlersinizki istdiğiniz ve iki hardiksde farklı farklı yüklenmiş işletim sizteminin birine girebilseiniz diyedir

Beni Bios İle Tanıştırdığınız İçin Sonsuz Minnettarım Teşekkürler
Ama Siz İllaki Bios Bios Diyorsanız O zaman Size Şöyle Söyleyeyim Biostan Girip
İki Hd'de Birinci Boot Önceliği Tanıyacaksın O Zaman Sorunun Kesin Olarak Çözülür
Çünkü Sistem Normal Olarak İki Hd'de Birinci Boot Önceliği Taşıdığı İçin Hangisiyle Açılmasını Size Soracaktır
Pc Hakkında Fazlasıyla Detaylı Bilginiz Olduğunu Düşünerek Biostan Birinci Boot Öncelliği Nasıl Verilir Anlatımını Yapmadım Kusura Bakmayın

14

Friday, 9.09.2011, 23:38

@Napalm
Sizin sorunuzun cevabi bu:

arkadaşım sorunun cevabını ben ona yazın demedim o mesajı silin dedim ordann

NaPaLM

Orta Düzey

• "NaPaLM" bir erkek

• Özel mesaj gönder

15

Friday, 9.09.2011, 23:44

xp bulunan bir bilgisayara ek olarak vista olan bir hdd yi takdigsaniz siyah ekranda secenek gelmez!!

ama boot menüden hangi hard diske öncelik tanirsaniz o sistemi kullanirsiniz ;)
buyrun biraz daha maydonoz olmus olayimda derdinize belki azicikda care olmus olurum :D

bu ara türkiyede bile jumper'i camper diye yazmazlar..
en azindan biraz bilgisayarla ugrasan kisiler..

Fatih 2 hard diske birincil öncülük taninmiyordu sanirim ?( yaniliyorda olabilirim (insanlik hali)

16

Friday, 9.09.2011, 23:49

Fatih 2 hard diske birincil öncülük taninmiyordu sanirim yaniliyorda olabilirim (insanlik hali)

Bende Bende Kardeşim :haha:
Bende Hiç Denemedim Ama Denemekten Bişi Çıkmaz tzz Bende Bilmiyor Olabilirim (İnsanlık Hali) Nede Olsa Teknik Servis Değiliz Biz

17

Friday, 9.09.2011, 23:52

Söylediğim Yöntemle Sorununuzu Çözmüş Olacaksınız Yüksek İhtimal Pc Açılışta Size Wista İlemi Açılsın Yoksa Xp İlemi Açılsın Diye Soracaktır
Ve Açıldığındada Yine Aynı İki Hd'de Görebilmeye Devam Edeceksiniz

ya ben ne anlatıyorum siz neden bahsediyosunu
e pc açıldıgında zaten diger hardiski görebiliyorum
ebnim anlatmak istediğimi anlamadınız
neyse ben bulurum
ben istedimki burda cevaplanırsa birine daha lazım oldugunda faydalansın diye
e sz bilirsiniz

<<<< gittii

18

Friday, 9.09.2011, 23:59

ben seçenkelrin gelmesini ve hangi işletim sistemine girmem gerektiğini kendim seçmek istiyorum

Üye Eğerki Sorduğu Soruyu Şaşırıyor Yada Karşısındakileri Tiye Alıyorsa :whistling:
Veya Hiç Düşünmek Bile İstemiyorum Ama Karşısındakilerle Alaylı Bir İmayla Soruyu Saptırıyorsa
Alacağı Cevapta Aynen Kendi Tarzı Vede Sitilinde Olacaktır Bundan Emin Olabilirsiniz Saygılarımla :thumbup:

19

Saturday, 10.09.2011, 00:25

Bu problemi biraz araştırmayla aştım, sizlerlede paylaşmak istedim. Artık pc'nizde çift işletim sistemi kullanabiliceksiniz.

Öncelikle lazım olan toolları indirin

lazım olanlar

1. VistaBoot
2. EasyBCD
3. VistaBootPRO

öncelikle VistaBootPRO programını xp ye kurup çalıştırıyoruz karşımıza aşağıdaki pencere geliyor.

1. Adım olarak gösterilen "Sistem bootloader" a tıklıyoruz gereken ayarları yapıyoruz. Ayarları yaptıktan sonra "install bootloader" seçeneğine tıklıyoruz ve artık bir sonraki açılışta Windows Vistamız etkin olucak.

Daha sonra Pc'mizi yeniden başlatıyoruz vista açıldıktan sonra 2. tool'umuz olan EasyBCD programını kurup çalıştıryoruz. karşımıza şu ekran geliyor.

vista'nin C sürücüsünde, xp'nin de D sürücüsünde kurulu olduğunu varsayıyorum,
EasyBCD programında "add an entry" kısmında "windows nt/2k/xp" seçeneğini seçince aşağıdaki "drive" seçeneği default olarak C oluyor ve değiştirilemiyor.
Bunu önlemek için işletim sistemini seçmeden önce drive'ı seçmek yeterli.
Yani ilk önce drive olarak D'yi seçip sonra işletim sistemi olarak windows xp seçiyoruz.
"add entry" seçeneğini seçip "save" ediyoruz. Pc'mizi yeniden başlatıyoruz

şimdi üstteki siyah ekran yani pc ninn açılış ekranında iki işletim sistemini görebilir ve ok işaretleriyle istediğiniz işletim sistemini seçip kullanabilirsiniz

bunu yapamadınız işte benim istediğim buydu
uslanmam.com dan alıntıdır

gördünmü kara (pc açılırken gelen ekran) ekranı :thumbsup:
göremeyenler gözlerinle baksınlar burun delikleriyle değil
araştırmak zor geldi demi doğruya eğlence varken kim uğraşcak böyle zor işlerle :thumbup:

:thumbup:

hadi bay bay sizlere

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "BaBuSh" (10.09.2011, 00:27)

20

Saturday, 10.09.2011, 00:30

@Artık Yok

Çok Üzüldüm Gerçekten Çok Yazdıklarınızın Ne Anlam Taşıdığının Bile Farkında Değilsiniz Malesef
Benim Dediklerimi Aynen Yapın Sizin Tabirinizle Aynı Bu Siyah Ekran Gelmezse Buyrun Gelin Ben Burada Olucam ;)
Bu Resimde Hd Seçeneği Nerde Hangi Hd'yi Açmak İstiyorsunuz Talebi Nerde Anlamış Değilim
Ne Yazıkki Kendinizi Yormuşsunuz Biraz Ama Yinede Anlatım İçin Teşekkürler Bilmeyen Arkadaşların İşine Çok Yarayacaktır Saolun