Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

ASLIHAN

Stajyer

• "ASLIHAN" bir erkek
  • Konuyu başlatan "ASLIHAN"

• Özel mesaj gönder

1

Tuesday, 2.10.2007, 17:53

SÜLEYMANİYE CAMİSİNİN İLGİNÇ KURTULUŞU

Birkaç yıl önce, Süleymaniye Camii'sinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Eğer çözüm bulunamazsa, koca cami kısa bir zaman içinde yıkılacakmış. Caminin tüm taşıyıcı yükü kemerlerindeymiş. Bu kemerlerin ortalarında bulunan kilit taşları zamanla aşınmış. Ama elde yazılı bir proje olmadığı için nasıl değiştirileceği bilinmiyormuş. Hemen Türkiye'nin en yetkin mühendis ve mimarlarından oluşan bir heyet oluşturulmuş. Ortaya bir sürü fikir atılmış. Her kafadan bir ses çıkmış ama sonuç alınamamış. Tartışmalar sürerken caminin içinde büyük bir karmaşa sürüyormuş. Ülkenin çeşitli bilim kuruluşlarından bir sürü mimar, mühendis kemerleri inceliyormuş. Bu adamlardan biri ortalarda dolanırken, kazara, gizli bir bölme bulmuş. Bölmede, üzerinde eski yazı olan bir not varmış. Uzmanlara inceletilen kağıdın orijinal olduğu belgelenmiş. Bu kağıt parçası bizzat Mimar Sinan'ın imzasını taşıyan bir mektupmuş. Mektupta yazılanlar tercüme ettirilince ortaya şöyle bir metin çıkmış. "Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz." Koca Sinan, kademe kademe, kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatıyormuş. Heyet Sinan'ın söylediklerini aynen yapmış. Süleymaniye camisi böylelikle kurtarılmış.

i-rem

Profesyonel

• "i-rem" bir kadın

• Özel mesaj gönder

2

Wednesday, 3.10.2007, 14:19

daha kücükken ben Münster'de (Almanya, NRW) bir müze gezisi yapiyorduk okul sinifiyla, hatirlamiyorum kacinci sinifti diye 4 veya 5 olmali, orda Mimar Sinan'in orjinal cizimleri ve hesaplamalari bulunuyordu, türk tarihini maalesef cok fazla bilmeyen ve türkiyeye son gidisinde (en son 5-6 yasinda gitmistim) anca hastalanip yataklara düstügünü hatirlayabilen ben, muhtesem cami resimlerine hayran hayran bakakaldim..
müzenin diger bölümlerini izlemeyi birakip...sergi halinde olan Mimar Sinan eserlerini incelemeye baslamistim...
büyüyünce Mimar olucam ben anne demistim eve gelincede ;) (ekonomik nedenlerden dolayi okuyamadim maalesef ama cami'leri gezdim türkiye tatilimde ;) )

tesekkürler ASLIHAN..