Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

Sarmasik

Stajyer

• Konuyu başlatan "Sarmasik"

• Özel mesaj gönder

1

Saturday, 28.10.2006, 23:27

Avrupada müslüman gencler..

Gencler...
bi baktinizmi etrafiniza..
söyle bi göz atin

müslüman gencler.. ne kadar degismisler..

modernleselim derken

genc kizlarimiz bas örtülerini terk etmisler..

derkenn..

tamamen batilasmislar..

görünüsünden gecin..
davranislarida..

neden gencler onlara benzemeye calisiyorlar
neden gencler, herkese nasip olmayan müslümanligi tepipte baskalarina benzemeye calisiyorlar?

"benim düsünceme göre"
artik disari bile cikmak istemiyorum..
cünkü ben öyle bicim kizlar görüyorumki..
hepsi birbirinden beter

bazen diyorumki git sunlarla iki konus söyle..
"can cikar huy cikmaz" derlerya hani..
bende yaramaz benim gibi birinin sözü
diyerek
pes ediyorum..

Sizce nedeni ne onlarin batilasmasinin?
Sizlerinde fikrini ögrenmek isterim..

~~Sunny~~

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

2

Saturday, 28.10.2006, 23:32

Sadece Avrupada yasayan gencler batilasmiyorki. Bu Türkiyede yasayan gencler icinde gecerli.

Ben yadirgamiyorum öyle gencleri, öyle olmalarina dair cok cesitli etkenler var.

Ama sadece sunu demek istiyorum: NErden geldigimizi ve ne oldugumuzu asla unutmayalim.

Saygilar :güne$: SUNNY :güne$:

)))Sibelimben(((

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

3

Saturday, 28.10.2006, 23:37

Düsüncene saygi duyuorum, fakat katilmiyorum.
Fikrimide kendime sakliyorum, ama güzel bir paylasim, umarim fikirlerini beyan eden Sahislar bulusrun.

Mud-ti

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

4

Saturday, 28.10.2006, 23:37

Sarmasik bence bunun nedeni yurtdisinda olmalari + modernlesen cag simdi müslüman yada degil kimseyi bu sekilde yargilamamak lazim aslinda özgür irade ile baktigin zaman görüs acisi gercekten degisiyor sorsan herkes elhamdüllillah ama kimin ne oldugunu bilemeyiz hee kimse içinde yasama tarzimizi degistiremezsin dinimizde ayrim yok zorlama yok ve kimin ne yaptigi kimsenin umrunda deil bu saaten sonra gidip iki konusmusun bisiy fayda etmez tencere yine tencere yani onu ters cevirdiginde farkli bisiy ortaya cikmiyor

kizma ama biraz daha genis düsündügümüz zaman bizde bu olanlarin bi ürünüyüz dielim

"suan bizim internette isimiz ne" yahh... ;)

Sarmasik

Stajyer

• Özel mesaj gönder

5

Saturday, 28.10.2006, 23:39

haklisin sadece avrupdakiler degil degisen.. aynisi türkiyedede yasaniyor..
ne yazikki bazi insanlar dünyaya nicin geldiklerini unutuyorlar..

önemli olan:
-para
-güzellik
-gösteris
-v.s.

artik maneviyat diye fazla birsey kalmamis bazilarinda..

yalniz bu dünya icin cabalarlar..
rahat, huzurlu ve saglikli bir hayatim olsun diye didinir dururlar..

tabii bu mümkün.. peki diger dünyada ne olacak..
ebedi hayatta acimi cekelim
yada ordadami huzur icinde olalim

gayret sarf ederek hem bu dünyada huzur hemde diger dünyada huzur bulabiliriz aslinda... degilmi?

bak konumm nerden nereye geldi hihi.. ama gercekten bunlar konusulacak kadar önemli seyler...

Sarmasik

Stajyer

• Özel mesaj gönder

6

Saturday, 28.10.2006, 23:42

Alıntı sahibi ""Mud-ti""

internette isimizmi ne.. mesela bunun gibi konulari konusmak...

bir bicakla ekmekde kesebilirsin.. adamda öldürebilirsin misali..
internette böyle birsey...
ne icin kullandigina bagli...

Mud-ti

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

7

Saturday, 28.10.2006, 23:48

Alıntı sahibi ""Sarmasik""

Alıntı sahibi ""Mud-ti""

internette isimizmi ne.. mesela bunun gibi konulari konusmak...

bir bicakla ekmekde kesebilirsin.. adamda öldürebilirsin misali..
internette böyle birsey...
ne icin kullandigina bagli...

Peki sarmasik sorarim sana sen neti ne için kullaniyorsun bi kizin yada erkegin hiç fark etmez bu saate nette ne isi olabilir yani hepimiz burda zaman öldürüyoruz...Bana yapiyorsun nicin kulaniyorsun deseler deseler internet benim oyumcagim derim haa kendi adima memnunmuyum...

himm....

EVET

Herkes Halinden memnun önemli olan bu

dimi?

Sarmasik

Stajyer

• Özel mesaj gönder

8

Saturday, 28.10.2006, 23:56

Ben neti ne icinmi kullaniyorum...
-arkadas ve akrabalarla görüsebilmek icin
-kendimi gelistirebilmek icin
-farkli insanlarin farkli görüslerini bilmek icin..
-okul icin ders hazirlamak icin vs.
evet bazende yalnizca zaman öldürmek icin burdayim.. bile bile bazen yapiyorum..

ama haklisin...
herkes halinden memnun olup olmamasi önemli...

ilker

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

9

Sunday, 29.10.2006, 15:32

önce din konusunu bölgeselleştirmemek lazım avrupa asya afrika diye din dünyanın değişik bölgelerine değişik şekillerde inmemeiştir... din birdir ve bir olan Allah C.c dan vahy edilmiştir dinin adını Allah C.c yüce Vahy larinde kendisi bildirmiştir... Ademin - Musanın - Davudun - Zekeriyanın - İsa nın - Süleymenın dininin adıda aynı idi İslam.. islam dininin kendi içinde oluşumları olmuştur kuralları vardır yasakları emirleri ama bu kişinin değil yaratıcının emirleri ki seni yaratan sana yapma diyorsa uymak gerekmezmi... alan memnun satan memnun mantığı burda pek uygunsuz gibi... Allah C.c yüce Vahyde Örtünün dediyse bunda bir hikmet yokmudur.... Zina etmeyin dediğinde bir hikmet yokmudur... içki içmeyin dediğinde... kul hakkı gözetin dediğinde ... yok baba alanda memnun değil satanda....

MelBayrak

Stajyer

• Özel mesaj gönder

10

Monday, 20.11.2006, 20:08

Dünya arkasini dönmüs gidiyor,ahiret ise yönelmis geliyor.Bunlardan her ikisininde kendine has evlatlari var.Sizler ahiretin evlatlari olun.Sakin dünyanin evlatlari olmayin.Zira bugün amel var hesap yok,yarin ise hesap var amel yok. (Hz. Ali)

Aklima nedense bu Hadis geldi.
Bence bu batiya özenti kendikültürümüzün yerlesmemis olmasindan kaynaklaniyor!Halbuki türk ve müslüman tarihini taniyan herkez kesinlikle gurur duyar...malesef zamanimizda elimizden bu gururu aliyorlar!Biz müslümanlara tarihimizi farkli bir verziyonla asilamaya calisiliyor...böylelikle kolayca gencleri elde edebiliyorlar!Müslümanligi bence (tabiki kendimde dahil) yasanmasi gerektigi gibi yasamiyoruz... cocuklarimiza ve genclerimize Islami dogru izah etmiyoruz... Onlara yasaklari,günahlari,haramlari ve mekruhlari hatirlatiyoruz...ama sevablari degil...üstelik bircok güzel seyleri sakliyoruz... sonra onlarda özeneksikligi olusuyor... kendi yasam tarzini özendirmek icin calisanlara özeniyorlar... halbuki bizde özendirmeye calissak,ellerinden tutsak ve gercekleri anlatsak inaniyorumki hakikati görürler.

Bu arada Internet e deginmis... bu konu hakkinda birsey söylemek istiyorum... Insan gittigi yerde aradigini bulurmus... bir sarhos gitti yeni sehirdeki tüm meyhaneleri,bir müslümanda tüm islami mabedleri bulurmus...Internette ondan farkli degil!Okadar dini siteler varki,mühim olan yararlanmayi istemek!Internet bir bilgikaynagi... tabiki interneti dogru ve yanlis degerlendirebiliriz,ama bu sahsi bir karar ve irade.

Hem bu bati özentisi avrupada oluyor demek büyük bir yanlis... nice insanlar var avrupada..hakikaten kültürüne sahip cikmis... kimi türkler var türkiyede,bati bati diye can atiyor.

Saygilarla

LyricOnAir

Stajyer

• Özel mesaj gönder

11

Friday, 8.12.2006, 15:22

selam arkadaslar...

aslinda bakilirsa bu gibi konulari özgürce tartisabilmek icin, önce kendimiz ne kadar özgürlüklere ve o özgürlügün getirdigi cesitli deger yargilarina ve fikirlerine acigiz onu kendimize sormamiz lazim.
yoksa bir tartismayi hem fikirlerin ile yapip, ah ne güzel iste hepimiz böyle düsünüyoruz demek belki kendimizi tatmin edebilir ama toplumun icindeki var olan cestili deger yargilarini aciklayamaz.

batilasmak bence ayri bir konu "basini acip veya kapamak ap ayri bir konu "

simdi düsünün türk toplumu orta asya uyruklu bir toplumdur ve anadolunun islamiyet öncesi bir de gecmisi vardir, ve ozman ki toplum icinde dini yönden basi kapali insanlar yok denecek kadar az dir, demek o zaman da mi bu toplumda "bati hayranligi" vardir ? elbette hayir !

cünkü basini acip kapamak toplumsal bir tercihten cok bireylerin dinsel tercihidir ! ne kadar din acisindan gereklidir ne kadar gereksiz o ayri bir konudur. ama bugün basini kapali tutan da kendini "dogu ve arap kültürüne mi adamis oluyor ? " bence hayir !

sorumlasi gerekten soru batilasmak manasinda , giyim kusam degil, duyarliliktir. yani insanlarimiz dogu empatisi ile mi bir birine yaklasip dayanisma icersindemidir yoksa bati rasyonalizimi ile mi bir birine bagldir.

kimse neden bu kizlar kapaniyor deme hakki olmadigi gibi, kimsenin de bu kizlar neden tercih hakklarini bu yönde kullanmiyor deyip onlari itham altinda birakmamali.
toplumun deger eroziyonu ise giyim kusam ile degil, fikri bazda saglamligi ile alakalidir.

simdilik bu kadar olsun .

LyricOnAir

stella

Profesyonel

• Özel mesaj gönder

12

Friday, 8.12.2006, 15:52

Acilan Konuda biraz karisiklik var.

Kisaca su konu hakinda sunu söylemek istiyorum. Bir Basörtü takmak yada takmamak insanin ne kadar inancli yada inancsiz oldugunu göstermez. Insanin kiyafeti bati kültürünü ne kadar benimsemis oldugunuda göstermez. Bunlar farkli seyler.

Eger Toplumda bazi seylerin yanlis gitdini savunuyorsak cocuklara ve genclere önce kendimizin iyi örnek olmasi lazim. Biz iyi ve güzel bir müslüman potresi cize biliyormuyuz topluma. Ne veriyoruzki ne istiyoruz???

Sarmasik

Stajyer

• Özel mesaj gönder

13

Saturday, 9.12.2006, 09:14

bunda sana hak vermekteyim..
ayni mum misali
kendin düzgün ve "müslüman" bir insan olacaksinki...
baskalarinida mumun isigi yaydigi gibi etrafini aydinlatacaksin..

nihosh

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

14

Saturday, 9.12.2006, 11:42

sümeyye ben sana acikcasi katilmiyoruM! cünkü diyorsunki burdaki kizlar imandan uzaklasiyorlar, ama bi türkiyedeki kizlara bak? siirde diyorki, basi örtmek artik yok, ama inanki bana, bazilari sadece o bas örtüsünün arkasina saklaniyor, ama herseyide yapiyor! misal dinimizde nerde görünmüs bir kizin erkek arkadasi oldugunu?bunu bi yargiyla demiyorum sadece gördüklerimi ve bildiklerimi aktariyroum, bu demek degilki malesef ben dinimi cok dogru bi sekilde yasiyorum..herneyse demek istediigm, artik bas örtüyü, cogu kimse gercek anlamini bilerek takmiyor, benim fikrim su: ya dogru duruz edebiyle tak, ve onun kurallarina uy,yada dinimizi oyle davranislarlar pisletme!

benim fikrim, kimse alinmasin!

Sarmasik

Stajyer

• Özel mesaj gönder

15

Saturday, 9.12.2006, 16:02

tamam haklisin canim.. benim fikrimde sadece basörtüyle degistikleri degildi.. ahlaklarida degisti.. bak mesela erkek arkadasi dedin sen.. basörtülüler bazen aciklardan dahada beter oluyor.. iste bak basörtüdü olsa bile neler neler yapiyolar yani ... ben katiliyorum sana.. ya dogru d+r+st edebiyle taksin yada dinimizi o davranislariyla pislemesin..

Sarmasik

Stajyer

• Özel mesaj gönder

16

Saturday, 9.12.2006, 16:03

tamam haklisin canim.. benim fikrimde sadece basörtüyle degistikleri degildi.. ahlaklarida degisti.. bak mesela erkek arkadasi dedin sen.. basörtülüler bazen aciklardan dahada beter oluyor.. iste bak basörtüdü olsa bile neler neler yapiyolar yani ... ben katiliyorum sana.. ya dogru d+r+st edebiyle taksin yada dinimizi o davranislariyla pislemesin..

ilker

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

17

Saturday, 9.12.2006, 17:43

bu konuyu uzatmak bence fuzuli... i,steyen ataisttir... isteyen putperest... isteyen hraistiyon.. isteyen yahudi... isteyen müslüman... isteyen meccusi... ne olursan ol insan ve benim olana küfür etme bende senin olana saygı gösterim ( saygı konusunda kendime pek güvenmiyorum ama neyse... )... insan eğer müslümanım diyorsa ve Kur'an-ı Kerime tabi oluyorsa ve o Kutsal kelamların içersindede başını ört ibaresi açık ve net olarak geçiyorsa... bunu böle orta asya avrupa america diye kıtasallaştırmak bir yerlere yanlış yollardan varmak gibi... önce o geçmiş tarihimizi konu edineceksek önce o tarihi ii bilmek lazım... ben şu kadarını sölimki ozamanlarda insanların başı bağlı idi... neden; çünkü o bölgelerde çöller olduğu için başın kapalı olması gerekiyordu etkilenmemek için... LyricOnAir bence yazılarını yazarken temellerin sağlam olsun... biliyormusun bazı şeyleri araştırmak hiçteee zor değil.... yap yada yapma ama inkar etme... sağlık sıhat ve selamet ile...

i.a...

maxma

Profesyonel

• Özel mesaj gönder

18

Saturday, 9.12.2006, 23:09

ya konu sadece kizlarda bitmiyo ki...
yada yurt disinda yasayanlarda..
konular cok derin konular
ama ben türkiyedede görüyorum böle degisim icinde olanlari
hersey ailede baslio arkadaslar dinle bi haber olan cocuklari yetistiren ailelerde sucta var..
ama bilinclendirmek ve bilinclenmek icin herkes kendisi bisiler yapabilir. bu kadar kitaplar var..
ama etkenler cok sadece yurt disina mal edilmesi yanlis yurt icindede görüyorum ki cok degisim var..
suc kimin asil bunu tartismak lazim

gulcan-

Stajyer

• "gulcan-" bir kadın

• Özel mesaj gönder

19

Monday, 11.12.2006, 11:35

sarmasik o dediginii her kapali kiz icn deme bence her kiz ayni degil ok bazilari var öle dedigin gibi ama hepsi degil . bende kapaliyim bende biraz modern giyiniyom ama allaha sükür öle disarda erkeklerle sürtmüyom zaten öle olmayida düsünmüyom allahima bin sükür namusluuym her ne kadar kapali olsamda almanlarin icinde her günüm gecsede ahlakimda degismedi degismezde