Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

perrush

Stajyer

• Konuyu başlatan "perrush"

• Özel mesaj gönder

1

Saturday, 21.04.2007, 23:17

YASANMIS BIR HIKAYE BU ARKADASLAR; ÖYLE GÜZEL KI

Kinali ALi
--------------------------------------------------------------------------------

Çanakkale Zaferi Üst tegmen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla lafliyordu nerelisin gibi sorular soruyordu.
Bir ara saçinin ortasi sararmis bir çocuk gördü. Merakla "adin ne senin evladim" der. Çocuk "Ali" diye cevap verir. Nerelisin? der. Ali Tokat Zilede' nim der. "Peki evladim bu kafanin hali ne?" Ali "anam cepheye gelirken kina yakti komutanim der. Neden? der komutan. Ali "bilmiyorum komutanim" der: Peki gidebilirsin Kinali Ali" der. O günden sonra herkes ona Kinali Ali der. Herkes kafasindaki kinayla dalga geçer. Kisa sürede cana yakin ve cesur tavirlariyla tüm arkadaslarinin sevgisini kazanir. Bir gün ailesine mektup yazmak ister. Ali'nin okuma yazmasi da yoktur arkadaslarindan yardim ister ve hep beraber baslarlar yazmaya.
Ali söyler arkadaslari yazar "sevgili anne babacim ellerinizden öperim ben burada çok iyiyim beni merak etmeyin" diye baslar. Kiz kardesini kendinden bir küçük erkek kardesini sorar köyündekilerin burnunda tüttügünü yazdirir. Kendilerini merak etmemesini kendileri var oldukça düsmanin bir adim bile ilerleyemeyecegini yazdirir.

Gururla mektubu bitirir neden sonra aklina gelir ve yazinin sonuna anasina NOT düser: Alinin kendisinden hemen sonra askere gelecek bir kardesi daha vardir. "Anacagim kafama kina yaktin burada komutanlarim ve arkadaslarim benle hep dalga geçtiler sakin kardesim Ahmet'e de yakma onunla da dalga geçmesinler der ellerinden öptüm" diye bitirir.
Aradan zaman geçer. Ingilizler kati netice almak için tüm güçleriyle
Gelibolu"ya yüklenirler. Bu cepheyi savunan erlerimiz teker teker sehit düsmüslerdi.

Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetlerde yeterli olmamis onlarin sayilari da epey azalmisti Gelibolu düsmek üzereydi kinali Alinin komutani da olayi görüp yerinde duramiyordu. Kendisinin bölügü henüz sicak temasa hazir degildi. Onlar yeni gelmisti onlari insan bedeninin süngü ve mermilerle orak gibi biçildigi bu yere göndermek istemiyordu.
Komutanlarin bu düsünceli halini gören ve durumun vahametini bilen Kinali Ali ve arkadaslari komutanlarina yalvar yakar oraya gitmek istediklerini söylerler. Komutanlari onlari ölüme gideceklerini bile bile çaresiz gönderir.
Kinali Ali'nin bölügünden kimse sag kalmaz hepsi sehit olmustur.
Aradan zaman geçer. Kinali Ali'nin ailesine yazdigi mektubun cevabi gelir.
Komutanlari buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açip okumaya karar verirler. (bu mektubun asli Çanakkale müzesinde sergilenmektedir)
Babasi anlatir Ali'nin.
"Oglum Ali nasilsin iyi misin gözlerinden öperim. Selam ederim. dedikten sonra öküzü sattik paranin yarisini sana yarisini da cepheye gidecek kardesine veriyoruz. Simdi öküzün yerine tarlayi ben sürüyorum zaten artik zahireye de fazla ihtiyacimiz olmadigi için yorulmuyorum da siz sakin bizi merak etmeyin bizi düsünmeyin der köyü akrabalarini anlatir ve mektubu bitirir.
Ali ananinda sana diyecegi bir sey var" Anasinin söylediklerini yazar: " oglum Ali yazmissin ki kafamdaki kinayla dalga geçtiler kardesime de yakma demissin kardesine de yaktim komutanlarina ve arkadaslarina söyle senle dalga geçmesinler

Bizde 3 seye kina yakarlar
1- Gelinlik kiza :gitsin ailesine çocuklarina kurban olsun diye
2- Kurbanlik Koç'a :Allah'a kurban olsun diye
3- Askere giden yigitlerimize: vatana kurban olsun diye.....
gözlerinden öper selam ederim Allah'a emanet olun"

aloneboys

Stajyer

• Özel mesaj gönder

2

Sunday, 22.04.2007, 18:14

paylasim için sagol ablacim ben bunu okumustum ztn ama bidaha okudum çok güsel yaaa...

• "slowcu" bir erkek

• Özel mesaj gönder

3

Wednesday, 27.06.2007, 21:30

paylasim için tskler güzel bir mesaj verio bu hikaye :(

karan7

Stajyer

• Özel mesaj gönder

4

Friday, 29.06.2007, 01:06

ellerıne saglık guzel bır paylasım ve bır o kadarda gercek kı o kadar olsun teşekkur ederım muzedekı mektup gıbı buradada muze mısalı saklı kalacagından emınım saygılar

bodrumfm

Stajyer

• Özel mesaj gönder

5

Friday, 29.06.2007, 08:18

Paylasım Icın Tesekkurler Guzelmıs!..