Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

• Konuyu başlatan "Bati_Ruzgari"

• Özel mesaj gönder

1

Sunday, 1.03.2009, 02:52

Bir Kırlangıc Hikayesi...

Baharın güzelliği sararken her tarafı, tüm büyüsüne kapılanlar yaşamaya çalışırmış bu güzelliği...buna kırlangıç sürüleride dahil tüm göçmen kuşları gelmiş bu ülkenin güzel baharını yaşamaya.bu gelen kırlangıç sürüsü geçireceği altı ay için kendisine güzel bir yer ararken içlerinden bir tanesinin dikkatini bir ev çekmiş...öykü bu ya bu evin çiçekler içinde bir ev mükemmel bir bahçe hertaraf ağaçlık meyve için de...yaklaşmış kırlangıç daha yakından görmek için bü mükemmel evi...yaklaştıkça yaklaştıkça camın önunde bir insan görmüş...yaklaşmış yaklaşmış...evet bu orta yaşlarda güzelmi güzel bir kadın...bu kadın yanlız yaşayan kendi halınde bir kadınmış...hikaye bu ya kırlangıç aşık olmuş bu kadına''evet işte bu demiş kırlangiç benim hayatımın aşkı bu''...ve ayrılmış arkadaşlarında oracıkta başlamış insanoğlunu izlemeye kendince bir ağacın üstünde...hergün o bahçeye gitmiş kırlangiç hergün ayrı bir aşkla ayrı bir heyecanla...gün geçtikçe ona biraz daha yaklaşmış camın önünde izlemeye başlamış artık kadını hayranlıkla ve tabiki buyük bir aşkla...bir gün farketmiş kadın bu zavallı kırlangıcı ve o da ekmek parçaları atmış camın önüne...bu günlerce böyle sürüp gitmiş,kırlangıç sabah erkenden camın önünde ,onu gören kadın camı açar ekmek parçası verir...günler günleri kovalamış ve beş ay geçivermş bile artık kırlangıcın göç etme zamanı gelmiştir...zaten kırlangıç günlerdir bunu düşünüyormüş...''ben ondan nasıl ayrılırım onu çok seviyorum onu burda bırakıp nasıl giderim''dermiş...ve en sonunda onunla konuşmaya karar vermiş kırlangıç...yine sabah olur ve tıklatır gagasıyla kadının camını...açmış kadın camı...kırlangıç ''buraya geldim beş ay önce güzel bahçeni gördüm önce büyülendim ,sonra seni gördüm ve aşık oldum sana her gün seni izledim her geçen gün sana başka bir aşkla bağlandım ve şimdi gitmem lazım ama seni burda bırakmak sensiz başka bir gün geçirmek istemiyorum,o nedenle benimle beraber gelmeni istiyorum''demiş kadına kırlangıç...şaşırmiş tabi kadın ve cevap vermiş... ''bu güzel aşkına layık gördüğün için beni çok tekkür ederim ama seninle gelemem unutmaki ben insanım sense bir kırlangıçsın.bu doğanın kanunlarına aykırı böyle bir şey olamaz...bunları duyan kırlangıç elveda diyerek ayrılmış kadının yanından ve katılmış kırlangıç sürüsüne göç etmek için...günler günleri kovalamış günler günleri kovalamış ve her geçen gün kadının aklına gelir olmuş kırlangıçın söyledikleri ve düşünürmüş kadın...''bu yaşıma kadar hep yalnız yaşadım ve hiç bir insanoğlu beni bu kırlangıç kadar sevmedi''hep bunları düsünürmüş kadın...ve gün geçtikçe pişmanlık düşmüş yüreğine yalnızlığının ortasında...keşke dermiş kadın...keşke...keşke gitseydim...o mutlu ederdi beni ben de onu kim ne düsünürse düşünsün gitseydim keşke...ama artık çok geç kırlangıç gıdelı aylar olmuş artık tek umudu kadının; onun donusunu yani baharı beklemek...ve nihayet bitmiş kadın için koca bir ömür halıne dönuşen kış...sabah erkenden dışarı çıkar ve yukarıya bakarmıs kadın...''gelecek ve söyleyeceğim ona bende seni bekledim ve bende seni seviyorum'' demek için...kuşlar gelmeye başlamış nihayet ve kırlangıç sürüsünün geldiğini görmüş kadın...mutlulukla gözlerini ayırmadan bakmış onlara tek tek...bakmış bakmış bakmış...yok kırlangıç... bir tanesini durdurmuş kadın ''bir kırlangıç vardı cok severdi beni geçen yıl gelmişti aşıktı bana,gel dedi bana gitmedim ama şimdi onu bekliyorum''...bunu duyan kırlangıç''evet duydum o arkadaşımızın aşkını demek o insanoğlu sensin deyip kızgın bakışlarla ayrılmış kadının yanından...anlamamış kadın şaşırmış tabiki...üzgün üzgün bakarken gök yüzüne bir daha seslenmiş ''hey...!hey...! dur lütfen neolur yardım et bana''durmuş kırlangıcın birtanesi...''ne olur yardım et bana ve anlatmaya başlamış derdini kırlangıca''kırlangıç üzgün bir ifadeyle susturmuş kadını...''anlatmanıza gerek yok duydum bu hikayeyi ama inanmamıştım demek doğruymuş bir arkadaşımızın bir insana aşık olduğu...ama onu bekleme gelmeyecek o,sen unut onu ''demiş üzülerek...şaşırmış kadın ''yoksa unuttumu artık beni,başka birisini mi sevdi'' demiş kadın ağlayarak...cevap vermiş kırlangıç...
''hayır kimseyi sevmedi sadece sizi sevmiş o ve bunu tüm kırlangıçlar bilir herkes duymuştur bu aşkı''...şaşırır kadın anlam veremez o zaman neden gelmedi neden der...ve cevap verir kırlangıç...

''siz bilmezmisiniz kırlangıçların ömrü altı aydır...''

...Zamanin degerini bilmek ve ona sahip olmak gerek...

Sevgiler

PS: Alıntıdır...

.MaSuM.

Acemi

• Özel mesaj gönder

2

Sunday, 1.03.2009, 17:56

... Zamanin degerini bilmek ve ona sahip olmak gerek ...!
Hikaye bu ya...

Özüne saglik birtanem ... Süper bir paylasim ...

deniz_zined

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

3

Sunday, 1.03.2009, 18:08

gün geçtikçe pişmanlık düşmüş yüreğine yalnızlığının ortasında...

Öyledir ki Hayata Öyle Bir Yasamaliyiz ki Ardimizi Dönüp Baktigimizda Aci Bir Keskemiz Olmasin....

Tsk Ler Paylasimin Icin ...

NEHIR:::

Stajyer

• Özel mesaj gönder

4

Sunday, 1.03.2009, 18:49

''ben ondan nasıl ayrılırım onu çok seviyorum onu burda bırakıp nasıl giderim'
EMEĞİNE YÜREĞİNE SAĞLIK BATI GERÇEKTEN GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ

• Özel mesaj gönder

5

Sunday, 1.03.2009, 22:46

Kelebegim tesekkürler...

• Özel mesaj gönder

6

Sunday, 1.03.2009, 22:47

Derya , Nehir ben tsk ederim zaman ayrip okudugunuz için.

• Özel mesaj gönder

7

Tuesday, 3.03.2009, 15:50

Hikayeyi okuyorum da çok güzel paylasim yapmisim kendime mesaj atayim dedim.. Harika paylasim için tskler Bati_Ruzgari :D

Kararlıyım

Orta Düzey

• "Kararlıyım" adlı kullanıcı yasaklandı

• Özel mesaj gönder

8

Tuesday, 3.03.2009, 16:08

Aslında o hikayenin tam olarak gerçek metni bu olsa gerek diye biliyorum

Bir Kırlangıç Hikayesi

Kırlangıcın biri, bir adama aşık olmuş. Penceresinin önüne konmuş,bütün cesaretini toplamış, tüylerini kabartmış, güzel durduğuna ikna olduktan sonra....
Küçük sevimli gagasıyla cama vurmuş. Tık...tık...tık... Adam cama bakmış. Ama içeride kendi işleriyle uğraşıyormuş. Bir meşgulmüş, bir meşgulmüş! Kimmiş onu işinden alıkoyan? Minik bir kırlangıç! Heyecanlı kırlangıç, telaşını bastırmaya çalışarak, deriiin bir nefes almış şirin gagasını açmış, sözcükler dökülmeye başlamış:
--Hey adam! Ben seni seviyorum. Nedenini, niçinini sorma. Uzun zamandır seni izliyorum. Bugün cesaret buldum konuşmaya. Lütfen pencereyi aç ve beni içeri al. Birlikte yaşalayım. Adam birden parlamış. Yok daha neler?
-- Durduk yerde sen de nereden çıktın şimdi? Olmaz alamam! demiş. Gerekçeside sersemceymiş:
--Sen kuşsun! Hiç kuş insana aşık olurmu?
Kırlangıç mahçup olmuş. Başını önüne eğmiş. Ama pes etmemiş, bir süre sonra tekrar pencereye gelmiş, gülümseyerek bir kez daha şansını denemiş:
- -Adam, adam! Hadi aç artık şu pencereni. Al beni içeri! Ben sana dost olurum. Hiç canını sıkmam. Adam kararlı, adam ısrarlı:
-- Yok, yok ben seni içeri alamam demiş. Biraz da kabamıymış neymiş, lafı kısa kesmiş:
-- İşim gücüm var, git başımdan!
Aradan bir zaman geçmiş, kırlangıç son kez adamın penceresine gelmiş:
-- Bak soğuklar da başladı, üşüyorum dışarıda. Aç şu pencereyi al beni içeri. Yoksa, sıcak yerlere göç etmek zorunda kalırım. Çünkü ben ancak sıcakta yaşarım. Pişman olmazsın, seni eğlendiririm. Birlikte yemek yeriz, bak hem sen de yalnızsın! Yalnızlığını paylaşırım... demiş.
Bazıları, gerçekleri duymayı sevmezmiş. Adam bu yalnızlık meselesine içerlemiş. Pek bir sinirlenmiş.
--Ben yalnızlığımdan memnunum demiş.
Kuştan onu rahat bırakmasını istemiş. Düpedüz kovmuş. Kırlangıç, son denemesinden de başarısızlıkla çıkınca, başını önüne eğmiş, çekip gitmiş. Yine aradan zaman geçmiş. Adam, önce düşünmüş, sonra kendi kendine itiraf etmiş:
--Hay benim akılsız başım demiş.
- -Ne kadar aptallık ettim! Beklenmedik bir anda karşıma çıkan bir dostluk fırsatını teptim. Niye onun teklifini kabul etmedim ki? Şimdi böyle kös kös oturacağıma, keyifli vakit geçirirdik birlikte.
Pişman olmuş olmasına ama iş işten geçmiş. Yine de kendi kendini rahatlatmayı ihmal etmemiş:
--Sıcaklar başlayınca, kırlangıcım nasıl olsa yine gelir. Ben de onu içeri alır, mutlu bir hayat sürerim.
Ve çok uzunca bir süre, sıcakların gelmesini beklemiş. Gözü yollardaymış. Yaz gelmiş, başka kırlangıçlar gelmiş. Ama... Onun ki hiç görünmemiş! Yazın sonuna kadar penceresi açık beklemiş ama boşuna. Kırlangıç yokmuş! Gelen başka kırlangıçlara sormuş ama gören olmamış. Sonunda danışmak ve bilgi almak için bir bilge kişiye gitmiş. Olanları anlatmış. Bilge kişi gözlerini adama dikmiş ve demiş ki:
--Kırlangıçların ömrü altı aydır...

Hayatta bazı fırsatlar vardır, sadece bir kez elinize geçer ve değerlendiremezseniz uçup gider. Hayatta bazı insanlar vardır, sadece bir kez karşınıza çıkar, değerini bilemezseniz kaçıp giderler. Ve asla geri gelmezler. Dikkatli olun... Farkında olun... ve bir düşünün bakalım:
-Acaba siz bugüne kadar pencerenizden kaç kırlangıç kovaladınız????

Saygılar

• Özel mesaj gönder

9

Tuesday, 3.03.2009, 20:57

Sevgili KARARLIYIM ;
Bu hikayeyi buraya eklemis olmandan dolayi özgün yazilarin , hikayelerin zaman içinde degiskenlik gösterdigini , fikralar ve rivayetler gibi günün kosullarina , kisilere , mekanlara ve bunlar gibi dıssal etkenlerin kelimelerde , kahramanlarda hikaye ve rivayetlerin içinde anlatilan mekanlarda degiskenlik gösterebilecegini , ancak anlatimin özünde , degerinde , ve hissinde bir farklilik göztermedigini , yaziyi okudugunda temanin AŞK ..!!!! olmadigini , Kaybedilen zamanin degerini anlatan bir hikaye oldugunu , Kelimelerin de zaman gibi oldugunu ve söylendiginde geriye dönüşünün olmadigini , eklemis oldugun hikayenin asil hikaye oldugunu senin bile iddia edemeyecegini ( çünkü bu hikayeleri biz yazmadik ve tecilimiz altinda degil ) sana nasil anlatacagimi yada bunu nasil anlayacagini kara kara düşünüyorum :D ...

Ama yinede emek vermis olmandan dolayi sana tesekkür etmem gerektigi konusunu düşündügümde.. " Ne amacla yada ne düsünerek bu hikayenin orjinali bu deme geregi hissetti , bu hikayeyi arayip bulmaya harcadigi enerjiyi neden yeni bir baslik açip diger üyelerle paylasma geregi duymadi acabaaa :) ... ama olsun yinede emek vermis , bir seyler yapmaya calismis bu yüzden Eveeet Tsk etmeliyim, çünkü burda , forumda paylasima deger vermek en ASİL olanidir... :)

Sevgiler...

Şirinperi

Stajyer

• Özel mesaj gönder

10

Tuesday, 3.03.2009, 21:17

:cry:
Başka yorum yok...paylaşım içinde teşekkürler Batı Rüzgarı

Kararlıyım

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

11

Tuesday, 3.03.2009, 21:18

Bati_Ruzgari,

arayıp bulmadımki hem benim yaşım daha ufak dedem anlatmıştı bu hikayeyi bana
ordan biliyom
dedem benden biraz yaşlı oluyoda dedem daha iyisini bilir diye sanmıştım ;)
ben dedeme bidaha soryim eniyisi dememki bugunekadar beni hep kandırdı :D

demekki dedem kendine göre yorumladı bunu yada bana bundan ders çıkrasın diyemi anlattı orasınıda hiç bilmiyom offf küçük olmak ne zor bişey ya
insan bazı şeyleri anlıyamıyo küçük olunca neyapiyim hem ne kızıyonuzki
öğreniyom işte :D

deniz_zined

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

12

Tuesday, 3.03.2009, 21:29

Her Ikiside Cok Güzel Hikaye Ikisininde Bakis Acisi Ikisininde Icerigi Güzel Öyledir Hikayenin Özünü Tam Anlarsaniz Her Ikisi Icin de de Ön Yargi Kol Geziyor

Cevremizdeki Cicekte Olsa Böcekde Olsa Insan Da Olsa Her Ne Olursa Olsun ... Ön Yargi Ile Deyilde Karsimizdakini Tanimaya Ön Yargisiz Yaklasmaya Calissak Aslinda Dogru Olani Yapacagiz ...

Ikinizinde tekrardan Yüregine Saglik Tskler Paylasim Icin

Saygi Ile ....

• Özel mesaj gönder

13

Tuesday, 3.03.2009, 21:32

:D benim sana yazdigimi da iyi oku çok ögreti dolu bir mesajdi , kızgınlık içermeyen sadece ders çıkartabilecegin bir mesaj, zaten burasi bir paylasim platformu sanada bir katkim olduysa ne mutlu bana ;) ( bu arada dedene bu yazdiklarini anlatma adam hikayenin sende bir bir anlam ifade etmemis oldugunu öğrenip üzülmesin )

Görüsürüz :)

Kararlıyım

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

14

Tuesday, 3.03.2009, 21:36

Alıntı sahibi ""deniz_zined""

... Ön Yargi Ile Deyilde Karsimizdakini Tanimaya Ön Yargisiz Yaklasmaya Calissak Aslinda Dogru Olani Yapacagiz ...

bak bu lafi çok sevdim arşivime alim bu lafi kolleksiyon yapıyomda ;)

deniz_zined

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

15

Tuesday, 3.03.2009, 21:42

Umarim Degerli Bir Anlam Ve Önem Tasir Abi Tsk Ler ...