Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

DjMaHurGözLüm

Profesyonel

• "DjMaHurGözLüm" bir erkek

• Özel mesaj gönder

221

Friday, 5.11.2010, 10:45

Cumaniz Mübarek Olsun

PR€NS€S35

Profesyonel

• "PR€NS€S35" bir kadın

• Özel mesaj gönder

222

Friday, 5.11.2010, 11:50

AMIN HERKESIN CUMASI MUBAREK OLSUN PEKTE OLMADI SAOLL :huh:

kocyazifm

Profesyonel

• "kocyazifm" bir erkek

• Özel mesaj gönder

223

Friday, 7.01.2011, 10:43

HaYıRLı CuMaLaR

Cuma namazı, İslam dininde cuma günü öğle vakti cemaatle kılınması farz olan bir namazdır.

Cuma, müslümanlarca bir bayram günüdür. Bu günde müslümanlar mabetlerde toplanırlar. Okunacak hutbeleri dinleyerek faydalanırlar. Hep birlikte cuma namazını kılarlar. Sonra ya başka ibadetlerle uğraşır veya ziyaretlerde bulunur yahut günlük işleri ile uğraşmaya koyulurlar. Bir hadiste: "Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, cuma günüdür. Âdem aleyhisselam O gün Cennet'e konulmuş, O gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de o gün kopacaktır." denmiştir.

[[HZ.Muhammed](A.S)], hicret zamanında Medine'ye yakın bulunan Salim İbni Avf yurdunda Ranuna denilen vadi içerisinde Beni Salim Mescidinde ilk cuma hutbesini okumuş ve ilk cuma namazını kıldırmıştır.

Cuma namazının vakti tam öğle namazının vaktidir. Cuma namazı için minarelerde ezan okunur. Camilere gidince önce aynen öğle namazının sünneti gibi, dört rekat cumanın ilk sünneti kılınır. Daha sonra cami içinde bir ezan daha okunur. Minberde cemaata karşı bir hutbe okunur. Bu hutbeden sonra ikamet alınarak cumanın iki rekat farzı cemaatle aşikare okuyuşla kılınır. Bir farzdan sonra yine öğlenin ilk dört rekat sünneti gibi, cumanın son dört rekat sünneti kılınır. Bundan sonra da "Zuhrü ahir" diye dört rekat namaz kılınır. Bu son öğle namazı, öğlenin dört rek'at farzı gibi kılınmakla beraber sünnetlerde olduğu gibi dört rek'atın hepsinde fatihadan sonra sûre okunması daha iyidir. Arkasından da "Vaktin sünneti" niyeti ile aynen sabah namazının sünneti gibi iki rekat namaz daha kılınır.

Cuma şartlarını kendilerinde toplayan kimseler için iki rekat cuma namazı "Farz-ı ayın"dır. Cuma namazının diğer namazlardan başka olarak kendisine özgü on iki şartı daha vardır. Bunların altısı vücubunun (farz olmasının), diğer altısı da edasının şartlarıdır.
Beş vakit namazın şartlarından başka cuma namazının çeşitli şartları vardır. Bunlar:

Erkek olmak şartdır (sart degildir kadinlara da cuma farzdir..Mustafa Islamoglu)
Hür olmak, (Esir veya hapis olmamak)
Mukim olmak, (Yolculukta olmamak)
Sıhhatli olmak, (Namaza gidemeyecek kadar hasta olmamak)
Gözleri sağlam olmak, (Kör olmamak)
Ayakları sağlam olmak, (Kötürüm olmamak)
Namaza gitmeye mani ve gitmemeyi mübah kılan bir özrü bulunmamak, (Düşman korkusu, şiddetli yağmur, çamur gibi şeyler cumaya mani hallerdir)
Cuma namazı kılınacak yerin şehir olması, (izin ve berat verilen köylerde de kılınabilir)
Namazı emir veya vekilinin kıldırması,
Öğle namazı vaktinde kılınması,
Cemaatin huzurunda hutbe okunması,
İmamdan başka üç kişi bulunması,
Cuma kılınan yerin herkese açık olması.

224

Friday, 7.01.2011, 10:48

Tskler Emeğinize Sağlık.Herkese Hayırlı Cumalar..

• "nisa nisa" bir kadın

• Özel mesaj gönder

225

Friday, 7.01.2011, 13:05

T U R U N C U

Orta Düzey

• "T U R U N C U" bir erkek

• Özel mesaj gönder

226

Friday, 7.01.2011, 13:09

227

Friday, 21.01.2011, 14:04

Rabbimiz! Güçsüzlüğümüzü ve Senin isteklerini yerine getirmedeki yeteneksizliğimizi Sana şikayet ediyoruz. Üzüntümüzü ve tasamızı da yalnız Sana arz ediyoruz.
Özünün hakikati ve yüzünün nuru üzerine yemin ederiz ki, Sana duyduğumuz ihtiyaç, Senin zenginliğine denk! Sana olan ihtiyacımız Senin büyüklüğün kadar...
Bildirdiğin ve gizlediğin tüm isimlerini ve Kur'an-ı Kerim'i, kalbimizin baharı, gönlümüzün nuru, sıkıntımızın ilacı yap.
Hayırlı Cumala

melye

Yönetici

• "melye" bir kadın

• Özel mesaj gönder

228

Friday, 18.02.2011, 11:02

229

Friday, 18.02.2011, 15:11

Cuma' mız mübarek olsun..

• "nisa nisa" bir kadın

• Özel mesaj gönder

230

Friday, 25.02.2011, 11:47

AMİNNNNN YARABBİM GÜNAHLARIMIZI AFFEYLEE

231

Friday, 25.02.2011, 12:11

CUMANIN MÜBAREK OLSUN

kocyazifm

Profesyonel

• "kocyazifm" bir erkek

• Özel mesaj gönder

232

Friday, 4.03.2011, 08:54

HaYıRLı CuMaLaR

233

Friday, 4.03.2011, 09:02

“Ey, Rabbim! Gayb ilminle ve halk üzerine kudretinle, hayatı benim için hayırlı gördükçe beni yaşat, ölümü benim için hayırlı gördüğün zaman da beni vefât ettir. Ey Rabbim! Gizlide ve açık da senden haşyetini istiyorum. Rızâ hâlinde de, gadab hâlinde de ihlâs sözünden ayırmamanı istiyorum, fakirlikte de zenginlikte de i’tidâlden ayırmamanı istiyorum. Sen’den tükenmez bir ni’met, kesilmez bir göz ferahlığı (yüzde açıkça görülen neş’e ve huzûr) istiyorum. Sen’den beni kazâna râzı kılmanı, ölümden sonra yaşamanın serinliğini istiyorum. Sen’den yüzüne bakmanın lezzetini; Sana kavuşmanın şevkini istiyorum. Bütün bunları zarar vericinin zararından, saptırıcı bir fitneden uzak olarak vermeni istiyorum. Ey Rabbim! Bizi îmân zîynetiyle süsle, bizi doğru yolda olan hidâyet rehberleri kıl.”

• "nisa nisa" bir kadın

• Özel mesaj gönder

234

Friday, 4.03.2011, 11:34

cumanız mübarek olsun
dualarınız kabul olsun inşş

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

235

Friday, 4.03.2011, 11:41

engongem

Moderatör

• "engongem" bir erkek

• Özel mesaj gönder

236

Friday, 4.03.2011, 12:12

Herkese Hayırlı Cumalar arkadaslar.

melye

Yönetici

• "melye" bir kadın

• Özel mesaj gönder

237

Friday, 11.03.2011, 11:21

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

238

Friday, 11.03.2011, 11:27

VAKİT DUA VAKTİ.DUALARIMIZ KABUL,CUMAMIZ HAYIRLI OLSUN..

• "nisa nisa" bir kadın

• Özel mesaj gönder

239

Friday, 18.03.2011, 09:19

CUMANIZ MÜBAREK DUALARINIZ KABUL OLSUN İNŞ

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

240

Friday, 18.03.2011, 09:27

"Rabbimiz unuttuklarımızdan veya yanıldıklarımızdan dolayı bizi sorumlu tutma.
Rabbimiz bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme.
Rabbimiz kendisine güç yetiremeyeceğimiz şeyi bize taşıtma.
BİZİ AFFET
BİZİ BAĞIŞLA
BİZİ ESİRGE
Sen bizim Mevlamızsın.
Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et."
(Bakara Suresi-286)

HAYIRLI CUMALAR...