Giriş yapmadınız.

1

Wednesday, 10.12.2008, 03:07

Format Çözümmüdür ?

Format kesinlikle ilk başvurulması gereken bir yol degildir, olmamalıdır. Format'ın tam açıklaması Disk yüzeyinin parlatılarak temizlenmesi ve eski izlerin silinmesidir.

Bu parlatma (format) işlemi ne kadar çok sık yapılırsa, disk yüzeyi o kadar çok aşınır ve disk'inizin ömrü o kadar çabuk kısalır. Bunun sonucu olarak ta diskiniz ile ilgili problemler yaşamanız gayet doğaldır. Format başvurulacak en son yöntem olmalıdır.

Bu yolu denemeden önce sistemimiz ile ilgili problem yaşadığımızda ne yapabiliriz diyorsanız;

Sistemi ve bilgisayara yüklü programları yedeklemek (back-up) en kolay ve en sağlıklı yoldur. Bu yöntem ile hem bilgisayarınızın ömrünü uzatmış olursunuz, hemde format attıktan sonra sisteminizi ve bilgisayarınıza kurulu bulunan programları yeniden yükleme zahmetinden kurtulursunuz.

Bir bilgisayarcı olarak kendim aşağıdaki yöntemleri uyguluyorum ve çok uzun süreler hiç sorun yaşamıyorum, bu yöntemi her ortamda, herkese tavsiye ederim.

1- İşletim sistemimde sorun yaşamış isem, bir kereye mahsus olmak üzere **Normal Format atarım. ** Quick Format'ı hiç tavsiye etmem.

** Normal Format= Yavaş ve Sağlıklı Format
** QuickFormat= Hızlı ve Sağlıksız Format

(Quick format şekli disk yüzeyini çok hızlı taradığı ve izleri yeterince silemediği için, disk'te tam bir temizlik sağlayamaz ve sisteminizi yeniden yüklemiş olsanız bile, eski problemleriniz devam edebilir)

2- Sistemimi temiz bir şekilde yükledikten sonra ilk işim sürekli kullandığım yazılımları (programları) install ederim. Hatta sistemim göçtügünde tekrar bunlarla uğraşmamak için, register edilmesi gerekenlerin register işlemini de tamamlarım.
(Bu yöntem sizi sisteminizde sorun yaşadığınızda almış olduğunuz yedekle Restore işlemi yapmanız sırasında programları tekrar yükleme ve register işlemlerinden kurtaracaktır.)

3- Programlarımın kurulum ve register işlemlerini bitirdikten sonra Kullanıcı Hesap No.su gerektiren yazılımlarımı da kurarım (Outlook Ekspress veya FTP, HTTP upload yazılımları gibi)

4- Tüm bunlardan sonra Bilgisayarımı kullanırken bana her zaman lazım olan Kişisel Ayarlarımı da kendime uygun hale getiririm. (Görünüm, Desktop, Başlat Menüsü, Klasör Seçenekleri, İnternet Seçenekleri, ve Aradığımda rahat bulabilmem için gerekli olan Klasör Bölümlenmesi gibi)

5- Artık işletim sistemim tüm kişisel ayarlarım ile birlikte yedeklenmeye (back-up) hazır hale gelmiştir. Şimdi sırada en iyi sistem yedekleme programının seçimi var. Acronis True Image programı çıkmadan önce bu iş için en uygun program Norton Ghost 2003 idi . Ama artık işini son derece profesyonelce yapan pratik ve çok güvenli Acronis True Image varken bir başka arayışa girmeyi kendi adıma lüzumsuz görüyorum. (Sağlam Bir Kaynaktan Alıntıdır)

evet arkadaşlar bundan sonra format atarken bir defa daha düşünün...

FIRAT_97

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

2

Friday, 12.12.2008, 15:18

PAYLASIM ICIN TSKLER

by tayfun

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

3

Saturday, 17.01.2009, 09:06

Beratcan Acronis True Image bu yedekleme programı taşınabilir hardiks gibimi yani pc cökmek üzereyken yedeğini aldığımız dosyayı kurtarabiliyormuyuz bende bu programı kurcamda ona göre kurayım dedim

4

Saturday, 17.01.2009, 13:57

by tayfun,

Acronis True Image programı çökmüş bir pc yi yeniden yükleme programı değildir

Diyelim bilgisayarı Spylar, pop-up'lar, virüsler bastı, doğal olarak windows yavaşladı.
işte ozaman ilk sisteminiz normal yapıdayken aldığınız yedeği geri alabilme imkanınız var

pc nize yükledikten sonra temiz durumda iken yedek alır ve saklarsınız
ilerki zamanlarda pc nizde ağırlaşmalar zor açılmalar vs gibi durumlar oluştuğunda

o programla aldığınız yedeği geri getirebilirsiniz
yedek aldığınız günkü çalışma sistemine dönmüş olur bilgisayarınız

yedek aldığınızda size o program bir image dosyası oluşturur
işte o image dosyasını alır flash belleğinizde saklarsanız

geri almak istediğinizde Acronis True Image çalıştırırsınız ve dosya ismini falsh bellekteki aldığınız image olarak gösterirsiniz ozaman yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz

NOT:
Burada programın mantıksal olarak windows un çalıştığı ortamda geri yükleme şansı yok o yüzden bilgisayarı yeniden başlatarak geri yükleme yapmamız gerekiyor. Windows otomatik olarak yeniden başlayacak ve yedekten geri alma işlemi başarıyla gerçekleşecektir.

SON NOT:
Eğer harddisk ve partitionlar (harddisk bölümleri) hakkında bilgiye sahip olmayan acemi bir kullanıcı iseniz bu işten anlayan kullanıcılardan yardım ve destek almanızı ve harddiskinizdeki önemli verilerinizi mutlaka 3. bir medyaya cd dvd gibi kaydetmenizi öneririm