Giriş yapmadınız.

So What ?

Stajyer

• Konuyu başlatan "So What ?"

• Özel mesaj gönder

1

Wednesday, 6.04.2011, 10:30

Nankör Kedi

halbuki nankor kedi yoktur bagimsizlik duygusu on planda olan kedi vardır.
asilik ve nankörlük karıştırılarak kedilere verilen lakabdır, asilik ise asaletten gelir
küllen yalan bir ithamdır. nasıl sinsi inek, namussuz hamamböceği yada asabi penguen yoksa böyle bir hayvan cinsi de mevcut degildir
kedilerin, köpeklerden daha akıllı olup, her denilene ithaat etme zorunları olmadığının farkına varabildikleri için onlara bir insani özellik olan nankör sıfatının eklenmesi durumu
insanlarin, kendilerine bagimli sandiklari, yaptiklari her harekete bir karsilik bekledikleri ve o ufacik bir hayvandan bir karsilik alamadiklarinda egolariyla haykirdiklari kelime.
bir lokma yemek verdiniz diye kedinin kucağınıza gelmesi gerektigini dusunuyorsaniz (ve nankorluk yapip gelmiyorsa!) ; bize her yemek ismarlayanin kucagina cikip onu yaliyor muyuz?
yanlış bi ifadedir. zira kediler de aynı insan gibidirler. onlara nasıl davranırsanız onlar da size aynı şekilde davranır. dolayısıyla olayın nankörlükle değil kişilik sahibi olmayla ilgisi vardır ve evet kediler kişilik sahibi varlıklardır.

şöyle bir söz vardır, kedinin nankörlüğünü en güzel açıklayan sözlerdendir, bir amca söylemişti zamanında, zonguldak'ta: "kedi anasının canı için sıçan tutmaz"

çok damar, isyankar bi ibrahim tatlises parçasi.
sözleri de şöyle,

ne söyledim ne söyledim sana ne söyledim ki
vurdun kapıyı gittin
be vicdansız be insafsızın kızı be nankör kedi
insan birşey söyler

sevmek dedin sevmedik mi
aşka boyun eymedik mi
bütün kötü huyları hatta güzel dostları
senin için terketmedik mi

bugün yine bana bana ayrılmak düşer
deli gibi döne döne savrulmak düşer
bugün yine bana bana of çekmek düşer

bugün yine bana bana ağlamak düşer
çıra gibi yana yana kül olmak düşer
bugün yine bana bana ah çekmek düşer

boşver be gitsin allah büyük
her acının bir ahı vardır
bir of çekesin biter herşey

ibrahim bey'in seslendirdiği bu şahane eserin en ibret verici bölümü "bütün kötü huyları, hatta güzel dostları senin için terketmedik mi?" satırlarıdır.

kediler kedidir. nankör, kişilikli mişilikli olarak yorumlanan davranışları da bulunur. sonuçta eylem içerisinde bulunan hayvanı bu yorumlar bağlamaz. ne ekersen onu biçersin sözümüzün hayvan adaptasyonu hayvana nasıl davranırsan öyle davranır sözü ise hayvanı ayna sanmakla ilgilidir. hayvanlar ne ayvadır, aynadır
onlar hayvandır..

So What ?

Stajyer

• Konuyu başlatan "So What ?"

• Özel mesaj gönder

2

Wednesday, 6.04.2011, 11:38

Kediler nankör müdür?

İnsanlar kedileri ya çok sever ya nefret eder

Kedilerden bahsedildiği zaman bazı insanlar kedilerin ne kadar çekilmez ve nankör hayvanlar olduğunu söylerder. Bu tarz insanlar genelde ya kedi beslememiş ya da bir şekilde birlikte yaşadıkları kediyle bütünleşememiş insanlardır. Bir kediseverseniz, bu kişilerin anlatımlarındaki soğukluğa ve nefrete bakarak bambaşka ve yabancı bir hayvandan bahsettiğini bile düşünebilirsiniz. Veya tam tersi. Siz kediler hakkında böyle düşünüyor olabilirsiniz ve bir kediseverin nasıl bu şekilde olumlu konuştuğunu anlamıyor olabilirsiniz.
Şimdi konsantrasyonunuzu tamamen soracağım sorulara odaklayın ve başka bir şey düşünmeyin.

Hayatta başarılı olabilmek için :
1 - Duygusal olmak yerine mantıklı kararlar vermek gerekir (Evet / Hayır)
2 - En büyük huzur sevmek sevilmek, karnımın doyması, sıcak bir ev, ve yataktır (Evet/Hayır)
3 - Karnım çok açken önümden yemeğimi babam bile alsa kızarım (Evet/Hayır)
4 - Rahat bir uykunun ortasında gelip beni rahatsız eden babam bile alsa kızarım (Evet/Hayır)
5 - Birileri bana; bedavadan, içlerinden geldiği için, karşılığnda hiç bişey beklemeden, bişeyler verirse daha sonraları tekrar oraya gitmek isterim. Belki yine verir :) (Evet/Hayır)

Bu beş soruya cevabınız çoğunluk olarak Hayır ise başarısız bir insan olarak devam edebilirsiniz.

Eğer çoğunluk olarak cevaplarınız Evet ise kedileri biraz anlayabilirsiniz demektir bu.

Kediler mantıklı hayvanlardır. Hayatta kalabilmek için ellerinden gelen herşeyi yapabilirler.
Kedilerin istediği şeyler sevmek sevilmek, karnının doyması sıcak bir ev ve yataktır. Bir kediye bunları verirseniz size karşılığında hiç bir yerde bulamayacağınız muhteşem bir huzur verir.
Karnı aç bir kedinin öndünden yemeğini alıp ya da almaya yeltenip sonra ondan güzel bir tırmık yemek gayet doğaldır. Bu durumda da kedilere nankör demek ne derece doğrudur.
Şirin şirin uyuyan bir kediyi gidip rahatsız etmek kedinin değil insanın bencilliğidir. Eh bu durum karşısında kediden bir tepki gelmesi gayet doğaldır. Siz olsanız ne yaparsınız ki?
Hele bu devirde karşılıksız bir şeyler veren kaç kişi tanıyorsunuz?

Kediler mistik özellikleriyle de Mısır'da saygı görmekteydiler.

Kedi Savaşçı kişiliği, güzelliği ve gizemliliğiyle hayranlık uyandırmaktaydı. Saraylarda ve tapınaklarda kedi beslenir kadınlar kedinin zarif ve ahenkli yürüyüşünü taklit etmeye çalışırlardı. Buralarda beslenen kedilerin kutsal timsahlar gibi özel takıları vardı ama onlar çok daha süslüydü. Kedilere alınlık, kolye ve küpe takarlardı. Bu takılar neredeyse insanlarınki kadar ince işlenmiş olurdu. Kedi türleri arasında siyam kedisi özellikle kutsal kabul ediliyor bu türe değer veriliyordu.

Kedinin öteki dünya ile bu dünya arasında görev yapan bir varlık olduğuna ve ruhlar alemine açılan kapıyı koruduğuna, kötü ruhları uzak tuttuğuna inanılırdı. Kedinin mistik özellikleri bunlarla sınırlı değildi. Aynı zamanda dişi kediler evin ve kedi severlerin koruyucusu, bereket getiren aslan başlı tanrıça "Bastet" ve güneşin yararlı sıcaklığıyla özdeşleştirilirdi. Bastet neşenin, müziğin ve kıvrak dansların da temsilcisiydi. İnanışa göre kedi miyavladıkça evin içi tanrıçanın insanlara hediyesi sayılan neşeyle dolardı. Tüm bu nedenlerle kedi öldüren birinin cezası kazayla öldürmüş olsa bile ölümdü.

Kedi kültü özellikle aşağı Mısır'da Budbaste şehrinde yaygındı. Burada tanrıça Bastet'in adına bir tapınak inşa edilmişti. Kediyi kutsallaştıran Mısırlılar, yaşamdan sonraki hayatta tekrar beraber olabilmek için kedileri de mumyalamışlar. Yapılan kazılarda birçok kedi mumyasına rastlandı. Ayrıca, kedilerin hayranlık uyandıracak güzellikte heykelleri bulundu. Bu heykellerin dışında Vatikan'ın eski Yunan ve Roma salonlarında bronz ve mermer, Napoli müzesinde mozaik kedi heykelleri sergilenmektedir.

Sonuç olarak kedileri çok sevelim onların patilerini öpelim nerede bir aç kedi görürsek ona mama verelim mutlu edelim. Onun pozitif enerjisi bizi kötülüklerden koruyacaktır.

• "nisa nisa" bir kadın

• Özel mesaj gönder

3

Wednesday, 6.04.2011, 12:57

hayvanları çok severimm
en ii dosttur onlarr :tüm dostların seni terk ettiginde o yanındadır
agizlari vardirr dillleri yokturr:sadece sevgilerini dile getirebilirler
sahiplenirler:en güzel özelligide budur herkesin ihtiyacı olan sahiplenebilmek
sadık olurlarr:asla ihaner etmezler gözünün içine bakışları daha çok sevdirir
sen bir kere gül o sana bin öpücük verir içini huzurla doldurur:huzuru nerde bulursan orda olursun
huzuru bulmak mutlulugu yakalamak kolay degildir
önemli olan o huzuru mutlulugu devam ettirebilmektir

• "Masum Masum" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Wednesday, 6.04.2011, 16:46

benim kedim var, hayatimda yaptigim en dogru seylerden biride onu yanima almakti
dun insan denen varligin oyle yuzunu gordum ki, yaradana sukrettim yarattigi hayvanlar icin

insan olmayi beceremeyenler hayvanlara kurban olsun...
bu sozum yukunde olupda gocunmak isteyene...